To smo mi – Frama Čitluk

Duhovni asistenti i povijest

Za godinu nastanka Frame Čitluk uzima se 1998. godina, iako je još 1995. godine tadašnji duhovni asistent OFS-a, pokojni fra Kamilo Milas, okupio 18 srednjoškolaca i odgajao ih u franjevačkom duhu.

Broj framaša se s vremenom znatno povećavao kako su godine tekle, iako se ne zna koliki je točan broj framaša bio za vrijeme duhovnog asistenta fra Miljenka Mike Stojića, zna se da je u počecima Frama brojala više od 200 članova. Broj članova je doživljavao fluktuacije kroz službu fra Mike koja je trajala od 2000. godine do 2010. godine.

Nakon fra Mike na službu duhovnog asistenta Frame dolazi trenutni župnik čitlučke župe fra Miro Šego do 2013. godine, kada njegovo mjesto preuzima fra Danko Perutina. U njegovo vrijeme Frama doživljava “procvat” kada ponovno broji preko 200 članova i uz mnoge akcije obogaćuje župu svojim radom. Po završetku službe fra Danke tu čast dobija fra Goran Azinović 2016. godine i obnaša službu sve do danas.

Poznati predsjednici kroz povijest Frame Čitluk:
1999.-2000. – Mile Volarić,
2000.-2001. – Ivanka Volarić

Nažalost dosta informacija o predsjednicima nisu dostupne i nismo ih mogli pronaći do 2013

2013.-2014.- Ruža Ćorić,
2014.-2015.- Katarina Prskalo,
2015.-2016.- Petra Ivanković,
2016.-2017.- Mario Pehar,
2017.-2018.- Helena Lesko,
2018.-2019.- Barbara Čarapina,
2019.-2020.- Pero Pehar,
2020.-2021- Karlo Šakota
2021. do sljedećih izbora 2022.- Josip Pehar.

Akcije, sekcije i rad Frame Kroz službu fra Mike Stojića Frama je išla 2000. u  Rim, 2002. u Toronto kao i mnoge druge humanitarne akcije i sekcije od kojih su najznačajnije glazbena sekcija sa početkom 2007. godine pod vodstvom pokojnog profesora Martina Pere Borasa. Nakon njegove smrti vodstvo preuzima Ivan Musa, a kasnije još nekih promjena i od 2017. do 2021. zbor vodi framašica Jelena Šakota, a nakon nje sada je na djelu fra Luka Ćorić.

Kreativna sekcija kao jedna od najaktivnijih sekcija naše Frame do dan danas počela je sa radom 2005. godine. U svojim početcima  bila je bazirana na izradu čestitki za božićno i uskrsno vrijeme a proteklih godina proširila se znatno te se bavi izradom božićnih vijenaca, ukrasa i raznih drugih djela na kojima framaši mogu izraziti svoju kreativnost.

Humanitarna sekcija djeluje od početaka i sudjeluje u svim humanitarnim akcijama i potrebama župe a i ljudi kojima je pomoć najviše potrebna. Pored ovih sekcija svoj rad su obilježile: novinarska, ekološka, sportska i razne  druge. Primjeri akcija Frame su: 2013.- darovana je pomoć od 300 KM za mladog framaša da mu se spasi vid, 2014.- jedna od najvećih povijesnih akcija koja je dosegla ljude diljem svijeta pod nazivom “Deset dana bez ekrana”, akcija sađenja krompira i ostali poljodjelski pothvati te odlazak u Sarajevo pri posjeti pape Franje i nastup pred papom, 2015.- mali zoološki vrt na kojem je bilo raznih životinja kao što su magarci, zečevi, golubovi, kokoši, koze… To je bila prava senzacija za sve župljane, a pogotovo mališane. 2016./2017.- sudjelovanje u humanitarnoj akciji za malu Anu Ritu, 2017.- besplatni tečajevi engleskog jezika, matematike, frizerski tečaj koje su vodili naši vrijedni framaši, a uz to smo te godine slavili 20 godina naše Frame.

2019. su izvedene prve jaslice Frame Čitluk koje su postale tradicija za obilježavanje Isusova rođenja, 2020. godine je održan veliki nogometni derbi naše Frame i FSR-a u kojem je cilj bio zbližavanje i komunikacija framaša sa trećim redom.

Najnovija značajna akcija koja se događala kroz čitav advent 2021. godine gdje su framaši napravili preko 8000 papirića sa ohrabrujućim porukama i citatima iz Svetog Pisma koje su na svakoj zornici dijelili župljanima. 2011./2012. aktivirana je mala Frama to jest Glasnici svetog Franje u koju dolaze framaši osmih razreda.

Od početka rada naše Frame kroz njenu povijest je prošlo preko 700 različitih framaša, od kojih je svaki donio jako velik doprinos za Framu a i našu župnu zajednicu. Frama koliko je bitna za župu kroz sudjelovanja na bogoslužju kroz čitanja na večernjoj nedjeljnoj misi i pjevanju na svakoj večernjoj nedjeljnoj misi, jednako tako je utjecajna u životu pojedinca.

Tko god se odluči biti na Frami, sudjelovati “rekreativno” ili čak samo i jednom doći na susret, već u sebi ima sjeme koje u životu ako se bude njegovalo može izrasti u ogroman plod. A kako ovo možemo reći sa sigurnošću? Samo se malo osvrnimo na onoga koga slijedimo i pogledajmo detaljnije u njegov život, a to je “Drugi Krist”, naš serafski otac sveti Franjo.